Iedere euro waard

DEEL DIT BERICHT

Er zijn talloze redenen om uit eten te gaan: van verjaardag tot diplomering, van jubileum tot zomaar omdat het dinsdag is. En zoveel vieringen, zoveel wensen. Ook in type restaurant. Maar waarom zou je voor het ene restaurant kiezen, en de andere deur voorbij lopen?

4-10-2025

Een half jaar geleden werd ik door twee collega’s mee uit eten genomen. Eén van die collega’s bekende schoorvoetend dat ze het lastig vond een restaurant uit te kiezen; ik heb nogal een mening over bepaalde zaken. Hoe moest zij nou weten welke restaurants wel aan mijn criteria voldoen?

Daar had ik haar graag een makkelijk antwoord op willen geven, maar ook hiervoor geldt: zoveel vieringen, zoveel wensen. Naar welk restaurant je gaat, hangt natuurlijk af van de samenstelling en gelegenheid. En vaak (zo niet altijd) wint het gezelschap van de plek. En toch zijn er plekken waar ik simpelweg mijn geld liever niet uitgeef.

Je kunt iedere euro tenslotte maar een keer uitgeven, en dat doe ik dan liever daar waar een beetje eerlijk en duurzaam ondernomen wordt. Eerlijk en duurzaam, misschien niet de meest aantrekkelijke marketingtermen. Maar het zegt wel veel over de mensen aan het roer, de producten waarmee gewerkt wordt, hoe er met het personeel wordt omgegaan en of je veel geld aan kant-en-klaar uitgeeft, of aan ambacht.

Maar… hoor ik je denken, hoe weet je dan of dat zo is?

Helemaal zeker weten doe je het natuurlijk nooit, wel zijn er een paar factoren waar ikzelf gevoelig voor ben:

Eigenaren
Zaken waar de eigenaar (of eigenaren) zelf op de vloer staan, zijn vaak de plekken waar je de oorspronkelijke passie en bevlogenheid voelt. De vaklui staan aan het roer, dat wil je! Ook niet onbelangrijk: de mensen die het werk uitvoeren, zijn ook de mensen die verdienen aan wat jij uitgeeft.

Inrichting
Soms zie je het simpelweg aan de imperfectie van een zaak. Is er geen fortuin uitgegeven aan het meubilair? Goed teken. Heeft het personeel een voorzichtig rommelhoekje? Leuk! Hangt er unieke kunst aan de muur (van lokale kunstenaars)? Sympathiek!

Personeel
Leuk personeel doet veel, en ik ga graag naar plekken waar het personeel zichtbaar gewaardeerd wordt. Dat zie je doordat ze zichzelf kunnen zijn, tijd hebben om een kletspraatje te maken en niet bang zijn om vragen te beantwoorden of fouten op te lossen.

Eten
Wordt er gekookt of eten klaargemaakt? Bestudeer eens een menukaart en probeer te bedenken door wie de gerechten zijn bedacht? Een kaart bestaande uit carpaccio met parmezaan en rucola, een salade geitenkaas met walnoten en honing, en kipsaté verraadt voorzichtig dat de kok met weinig inspiratie de keuken bestiert.

Quanto costa?
Alles hierboven heeft natuurlijk een prijskaartje. En in andermans portemonnee is het lastig kijken. Dus: bedenk vooral zelf wat je iets waard vindt. En als je zo’n kieskeurig mens als ik mee uit eten moet nemen, onthoud dan: het gezelschap wint (bijna) altijd van het restaurant.

 

Mette Dijkstra

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van het laatste nieuws, onze nieuwe evenementen en krijg geweldige recepten van onze chef.